Fulbright Mezunları Derneği 2021 - 2024 dönemi Yönetim Kurulu üyeleri aşağıdaki gibidir:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AYGÜN ŞEN (Başkan)

Aygün Şen, 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi (English Linguistics)  bölümünde lisans eğitimini tamamlayıp ve yine Hacettepe Üniversitesi’nde pedagojik formasyon eğitimi de almıştır. 2004 - 2006 yılları arasında İstanbul Kültür Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde İngilizce Okutman olarak görev yaptıktan sonra 2006 - 2007 arası Fulbright bursu ile The University of Texas Pan-American, şimdiki adıyla The University of Texas Rio Grande Valley'de Foreign Language Teaching Assistant (FLTA) programını başarıyla tamamlamıştır. 2012 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nde Yabancı Dil Eğitimi (MA TEFL) yüksek lisans programını dereceyle tamamlamıştır. Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ile Öğretmen Eğitimi Projesini gerçekleştiren Aygün Şen, Harvard Üniversitesi Women Empowerment üzerine düzenlenen Harvard GlobalWE Essay Contest Koordinatörlüğü'nün yanı sıra  Autumn Teachers Conference (ATC) ve KOÇ ELT Conference Koordinatörlüğünü de yürütmektedir. Koç Topluluğu Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi Üyesi olarak Sürdürürebilir Kalkınma Hedefleri üzerine öğrencilerle projeler yürütmektedir. 19 yıllık yabancı dil eğitimi deneyimine sahip olup ülkesine döndüğünden bu yana Vehbi Koç Vakfı Koç Okulu'nda İngilizce Öğretmeni olarak görev yapmaktadır. 2010 yılında Fulbright Mezunları Derneği üyesi olup 2013 yılından itibaren Yönetim Kurulunda genel sekreter olarak görev alıp 2023 yılında dernek başkanlığı görevini üstlenmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr. ÜMİT YAZMAN (Başkan Yardımcısı)

Dr. M. Ümit Yazman ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Kolejinde tamamladı. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde "Psikiyatri" uzmanlık eğitimini tamamladı. Johns Hopkins Üniversitesine bursla kabul edilerek Bağımlılıkların Önlenmesi ve Tedavileri üzerine ihtisas sonrası eğitimini tamamladı. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde sırasıyla : Virginia Üniversitesi, Center for Mind and Human Interaction'da, Pittsburgh Üniversitesi, CEDAR Merkezi'nde ve UCLA, Neuropsychiatric Institue'de çalıştı. ABD'deki çalışmalarından sonra ülkesine dönen Dr. M. Ümit Yazman, kendi adına açtığı özel kliniğinde uzmanlık alanında hizmet vermeye başladı. Bu güne dek, çeşitli üniversite ve eğitim kurumları da dahil olmak üzere çok sayıda toplantıda konuşmacı olarak yer aldı. Yurt içi ve yurt dışındaki panel ve konferanslarda sunumlar yaptı. Ulusal gazete ve dergilerde yayınlanmış 100'den fazla yazıya imza attı. Farklı televizyon kanallarında yayınlanmış çok sayıda programda röportaj ve kendi uzmanlık alanlarında değerlendirmeleri mevcuttur. Halen İstanbul-Levent'deki özel kliniğinde çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

ÖZLEM ÖZYİĞİT (Başkan Yardımcısı)

Kadıköy Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Özlem Özyiğit, Fulbright bursu ile Georgia State University, Atlanta’da Kurumsal Finansman ve Bankacılık üzerine double major yaparak Finans Master'ını tamamladı. İş hayatına 1991 yılında Saudi American Bank'ta başlayan Özyiğit, daha sonra Garanti Yatırım Bankası'nda çalıştı. 1996 yılında Finans Yatırım Menkul Değerler'e geçen Özyiğit, 2000 yılında Yatırım Bankacılığı'ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı'na, 2007 yılında ise Yönetim Kurulu Üyeliği'ne atandı. 2011 yılına kadar Finansbank grubu bünyesinde yerli ve yabancı şirketlere şirket evlilikleri ve satın alma, halka arzlar, özelleştirme, proje finansmanı ve yeniden yapılanma konularında danışmanlıklar verdi. 2011-2020 yılları arasında ise Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Genel Sekreterliği görevini yürüttü. Şirketlerin ülkemizdeki her türlü yatırım ve büyüme politikalarına destek vererek, mali, hukuksal ve devlet nezdindeki sorunlarına yönelik politika ve çözümler üretti. Özel sektör ve kamuda 30 yıllık yöneticilik ve liderlik deneyimi ile yönetim kurullarında almış olduğu sorumluluklar doğrultusunda, 2020 yılından itibaren A-Partners Business Solutions danışmanlık şirketinin kurucu ortağı olarak görev yapmaktadır. Yönetim Kurulu Üyeleri Derneği (YUD)’de YK üyesi ve Professional Women’s Network (PWN) üyesidir.

Dr. HANDE GÜNDÜZ KOÇAN (Başkan Yardımcısı & Sayman)

Hande Gündüz, İstanbul Teknik Üniversitesi kimya bölümündeki lisans eğitimini 2009 yılında tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında Erasmus bursiyeri olarak Almanya, TU Bergakademie Freiberg’de eğitim görmüştür. Mezuniyetinin ardından İTÜ kimya bölümünde lisans derecesi ile doktoraya kabul edilmiştir. Fulbright bursiyeri olarak 2013-2014 yılları arasında Massachusetts Institute of Technology’de misafir araştırmacı olarak doktora çalışmalarını sürdürmüştür. Doktora süresi boyunca araştırma görevlisi olarak İTÜ’de çalışmıştır. 2019 yılında doktorasını bitirerek aynı yıl Koç Üniversitesi Kimya bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Halen görevine halen devam etmekte olup,eş zamanlı olarak doktora sonrası araştırmalarını da Koç Üniversitesi’nde sürdürmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Prof. Dr. ZÜHAL ULUSOY 

ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde Lisans ve Yüksek Lisans, Fulbright bursuyla gittiği Carnegie Mellon University (Pittsburgh, ABD) Mimarlık Bölümü’nde Yüksek Lisans ve Doktorasını tamamladı. 1992-2005 arasında Bilkent Üniversitesi’nde Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım Bölüm Başkanı olarak görev yaptı, 2003-2004’de Carnegie Mellon University, Mimarlık Bölümü’nde dersler verdi, araştırmalarını sürdürdü. 2005-2008 arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi, Mimarlık Bölümü’nde çalışan Ulusoy 2008’de başladığı Kadir Has Üniversitesi’nde 2015’e kadar Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanlığı, 2017-2018 arasında Mimarlık ve Kent Çalışmaları Yüksek Lisans Programı direktörlüğü üstlendi. Temel tasarım ve kentsel tasarım seviyelerinde stüdyolar ile kent mimarisi, konut, mimarlık kavramları konularında dersler vermekte, lisansüstü tezler yürütmektedir. Araştırmaları tasarım eğitimi ve kent çalışmaları, özellikle kentsel tasarım, kentsel yenileme ve dönüşüm konularına yoğunlaşmakta, bu konularda uluslararası ve ulusal dergilerde makaleleri, kitap bölümleri, bildirileri ve davetli konuşmaları bulunmaktadır. Ekim 2018’de başladığı İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Mimarlık Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

BURAK BEKİRCAN

Film Yönetmenliği eğitimini Amerika Birleşik Devletleri Seattle WA'da Fulbright bursu ile aldı. Yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği novartis reklam filmi 2017 yılında Felis Ödelüllerinde "En İyi Reklam Film" ödülünü aldı. Dünya'nın dört kıtasında sıradışı insan hikayelerini konu alan TRT Belgesel'de yayınlanan "bir Dünya Yaşam" ödüllü belgesel serisini çekti. Türk Hava Yolları, Petrol Ofisi, Koton, Motul, Pantane, muzaffer ÇAHA, Mapfree Sigorta gibi markaların reklam ve fotoğraflarını çeken yönetmen aynı zamanda NETFLIX USA Rise of Empires: Ottoman ve Sony Pictures Sniper El Senor De Los Cielos gibi yurt dışı yapımların Türkiye çekimlerinde görev aldı. Reklam, belgesel ve uzun metraj film üzerine çalışmalarına devam etmektedir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr. IŞIL ACEHAN

Dr. Işıl Acehan - George Mason Üniversitesi, Ali Vural Ak İslam Araştırmaları Merkezinde misafir akademisyen olarak çalışmalarını yürütüyor. Bilimsel çalışmaları ABD’deki ilk Türk/Müslüman göçmenler ve Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihi üzerine olan Dr. Acehan, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü'nde tamamladı. Doktora sonrası çalışmasını, Bologna’da Fondazione per le Scienze Religiose Giovanni XXIII’de yürüttü. Doktora araştırmaları sırasında Fulbright, Turkish Cultural Foundation, Smithsonian Enstitüsü, Massachusetts Foundation for the Humanities, Freie Universität Berlin (JFK Enstitüsü) bursları da dahil olmak üzere birçok burs ve araştırma desteği aldı. 2006-2007 akademik yılında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Merkezi'nde Fulbright araştırmacısı olarak bulundu. ABD’de kaldığı süre boyunca Harvard'da derslere katıldı ve Harvard Üniversitesi kütüphanelerinde doktora tezi araştırması yaptı. Bilkent Üniversitesi’nde hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde ABD Tarihi dersleri verdi. George Mason Üniversitesi, Ali Vural Ak İslam Araştırmaları Merkezi’nin çatısı altında kurduğu “Turks in America” isimli internet sitesinde yazılar kaleme alıyor ve Bahçeşehir/Bay Atlantic University ile yürüttüğü “Ottoman America” isimli belgeselin proje direktörlüğünü yapıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BANU AKSOY MACİT

Banu Aksoy Macit, lisans eğitimini ODTÜ Psikoloji bölümünde, yüksek lisans eğitimini ise aldığı Fulbright Bursu ile Endüstri ve Örgüt Psikolojisi alanında New York Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Kariyer hayatına Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan Banu Aksoy Macit, 15 yılı aşkın süredir İnsan Kaynakları alanında yerli ve yabancı firmalarda çeşitli roller üstlenmiştir. Kariyerine, Birleşik Krallık merkezli bir firmada İnsan Kaynakları Profesyoneli olarak devam etmektedir. Çalışan refahı, çalışan bağlılığı ve organizasyonel psikoloji alanında yayınlanmış makaleleri bulunmakta olup, aynı zamanda İletişim, Çatışma Yönetimi ve Motivasyon süreçleri ile ilgili eğitimler vermektedir. Günümüz ve gelecek için daha iyi bir çalışma hayatına liderlik eden Personel Yönetimi  Derneği’nin İç Anadaolu Şubesi Yönetim Kurulu üyesidir. Yönetici ve takım koçluğu konularında uzmanlaşmayı seçmiş olan Banu Aksoy Macit, danışanlarına Türkçe ve/veya İngilizce koçluk hizmeti veren ICF onaylı (International Coaching Federation) Profesyonel Koçtur. İnsanların hayatlarında olmak istedikleri yere doğru giden yolda, onları dinleyerek, anlayarak ve koçluk yaparak değişim süreçlerinin parçası olmak arzusundadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr. NURAL AGAT YEMİŞCİ

Dr. Nural AGAT YEMİŞCİ is a graduate of İzmir Private Çamlaraltı College and received her undergraduate education at İzmir Dokuz Eylül Department of English Language Teaching. He successfully completed Boğaziçi University ELT program, Işık University Fulbright program and Minnesota University "American Studies" education program with a Fulbright scholarship. He completed his master's degree in business administration at Istanbul Arel University in 2010-2011, and his doctorate in business administration at Istanbul Arel University in 2019-2022. He participated in the 1st International Organizations Management congress and the 2nd International Organizations Management congress with his papers in the field of business administration. He is actively involved in the work of the 3rd Congress on Management of International Organizations, which will be held in 2024. Abroad, he presented papers on ELT at the SGEM international conference in Bulgaria and also participated as a speaker in the field of ELT in Poland and Slovenia. He has been working as a lecturer at Istanbul Arel University since 2007.