Fulbright Programı, Amerika Birleşik Devletleri’nin en prestijli burs programıdır.

Program, 1946 yılında, İkinci Dünya Savaşı sonrası, Senatör J. William Fulbright’ın eğitim ve kültürel değişim yoluyla, ülkeler arasında ortak bir anlayış geliştirmek amacıyla Amerikan Kongresi’ne sunduğu bir kanun teklifiyle başlatılmıştır. Bu yasanın fikir babası olan Senatör J. William Fulbright, Fulbright Programı’nı dünyamızdaki silahlı çatışma potansiyeline karşı atılan bir adım olarak görmüştür. Program, ABD hükümetinin önde gelen uluslararası eğitim değişim programıdır ve öğrencilere, öğretmenlere ve akademisyenlere yurt dışında öğrenim görmeleri, ders vermeleri, ders vermeleri ve araştırma yapmaları ve yabancı vatandaşlara Amerika Birleşik Devletleri'nde benzer faaliyetlerde bulunmaları için verilmektedir. Hibeler, ABD'ye verilen akademik başarı ve mesleki vaatlere göre verilmektedir.

Fulbright Programları farklı alanlarda burs vererek kültürel, teknolojik ve bilimsel bilgi alışverişini ve birikimini zenginleştirebilmektedir. Bu programların katılımcıları birçok ülkeden bir araya gelerek dernekler oluşturuyor. Bu sayede Fulbright deneyiminin kazandırdığı akademik etkileşimler sayesinde karşılıklı anlayış ve iş birliği güçlendirilmekte ve geliştirilmektedir. Bu program sayesinde, Amerikalı öğrenciler ve sanatçılar dünyanın birçok yerinde eğitim ve araştırma imkânlarından yararlanmakta, dünyanın dört bir tarafından gelen öğrenci, öğretmen ve akademisyenler ise Amerika’da araştırma yapmakta ve eğitim alabilmektedirler.

Fulbright Programı, ülkelerin giderek birbirine daha da bağımlı hale geldiği bir dünyada kişilere kendilerini uluslararası alanda geliştirme fırsatını sunmaktadır.

Fulbright Programı ve Dünya’da 49 ülkede bulunan Fulbright Komisyonları ile bu komisyonların faaliyetleri hakkında detaylı bilgi için www.fulbright.state.gov linkini tıklayabilirsiniz.

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız

 

Senatör J. William Fulbright Kimdir:

1905 yılında Sumner (Missouri) şehrinde doğan Fulbright, 1925 yılında University of Arkansas’da Siyaset Bilimi eğitimi gördükten sonra Oxford University’de yüksek lisans derecesi kazandı. Ülkesine döndüğünde George Washington University’de hukuk eğitimi alan Fulbright 1930’larda Adalet Bakanlığı ve George Washington University’de çalıştı. Başarılı akademisyen 1939 yılında University of Arkansas’ın başına geçtiğinde ülkenin en genç rektörü olacaktı. Fulbright 1942 yılında ABD Temsilciler Meclisi üyeliğine seçildi ve ertesi yıl Dışişleri Komitesi’ne atandı. Temsilciler Meclisi Eylül 1943’te, daha sonra Birleşmiş Milletler olarak adlandırılacak barış koruma mekanizmasına ABD’nin katılımını destekleyen Fulbright Kararı’nı kabul etti. Kongre üyesi bu tarihi kararla birlikte dikkatleri üzerine çekmişti. Fulbright Kasım 1944’te seçildiği ABD Senatosu’nda 1974’e kadar görev yaptı ve 1959-1974 yılları arasında Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanlığını yürüttü. Senatör tarafından hazırlanan ve gücünü Amerikan halkının milletler topluluğuyla yapıcı ilişkiler kurmaktaki kararlılığından alan kültürel değişim programı teklifi 1946 yılında oybirliğiyle kabul edildi. Fulbright Programı’nın ilk katılımcıları, savaş tazminatları ve ABD’ye yapılan kredi geri ödemelerinden sağlanan destekle 1948 yılında bu uzun yolculuğu başlattılar. Fulbright, dünya çapında hükümetler, üniversiteler ve eğitim kurumlarından, eğitim ve uluslararası anlayış adına gösterdiği çabalar nedeniyle sayısız ödül aldı. 1993 yılında ABD Başkanı Bill Clinton tarafından kendisine Başkanlık Özgürlük Madalyası takdim edildi. Ardında, binlerce insanın yaşamına dokunduğu olağanüstü bir kariyer ve tüm dünyaya yayılmış köklü bir program bırakan Fulbright, 1995 yılında aramızdan ayrıldı.